Porównanie katamaranów 44-48 stopowych dostępnych w czarterach

Wzięliśmy pod lupę katamarany od 44 do 48 stóp dostępne w czarterach!

O ile katamaranów dokładnie 40-stopowych jest na rynku czarterowym dużo (https://www.blue-sails.com/porownanie-czarter-katamaranow-40-stopowych), o tyle wśród większych katamaranów nie ma kilku tej samej wielkości. Jedna stocznia ma katamaran o długości 45 stóp, druga – 47, a trzecia – 46. Jest to zabieg marketingowy, który utrudnia porównanie modeli. Postaramy się jednak jak najlepiej przekazać nasze spostrzeżenia. Nie uwzględnialiśmy starych katamaranów, które wciąż są w czarterach, gdyż albo są bardzo stare ;-), albo jest ich mało, albo te prezentowane tutaj są ich nowszymi wersjami.

Rzuć okiem na nasze subiektywne porównanie katamaranów od 44 do 48 stóp.

HELIA 44

Jak wszystkie katamarany ze stoczni Fountain Pajot, Helia 44 ma bardzo ładną, rasową sylwetkę. Helia 44 występuje w czarterach głównie w wersji 4 kabiny dwuosobowe i 4 łazienki. Czasami zdarza się ten katamaran w wersji owner. Helia 44 ma również 2 kabiny skipperskie w samych dziobach pływaków. Kabiny 2-osobowe są wygodne i wszystkie podobnych rozmiarów. Łazienki mają częściowo wydzieloną strefę  prysznicową. Na zewnątrz katamaran ma przestronny kokpit ze stołem. Stanowisko skippera na katamaranie Helia 44 jest powyżej kokpitu. Z tego miejsca można wejść jeszcze wyżej na tzw. sun deck z wygodnymi materacami. Trzeba tylko uważać na bom, który znajduje się dość nisko. Między dziobami katamaranu jest spora siatka i dużo miejsca wokół do siedzenia i leżenia.

Helia 44 PLUSY: wygodny kokpit, sun deck, w miarę szerokie zejście do wody
Helia 44 MINUSY: mało schowków, na sun decku trzeba uważać na nisko zawieszony bom, wejście na sun deck przez stanowisko skippera

STRONA STOCZNIhttps://www.catamarans-fountaine-pajot.com/en

ELBA 45

Katamaran Elba 45 został zaprojektowany z myślą o tym, by dawać poczucie komfortu i cieszyć oko. Wnętrza katamaranu są jasne, minimalistyczne i przestronne. Pierwsze co widzimy to wygodny, duży kokpit z wygodną kanapą, dużym stołem i leżanką. Pozostając na zewnątrz warto zajrzeć na dziób, gdzie pokład zachęca ilością miejsca do rozkoszowania się nic nierobieniem.

Więcej na temat ELBY 45 pisaliśmy TUTAJ (do premiery na Festiwalu Jachtowym w  Cannes w 2019 katamaran funkcjonował pod nazwą Fountain Pajot 45 New).

Elba 45 PLUSY: wygodny kokpit, sun deck, w miarę szerokie zejście do wody
Elba 45 MINUSY: wejście na sun deck przez stanowisko skippera, nie jest to typowy fly bridge

STRONA STOCZNIhttps://www.catamarans-fountaine-pajot.com/en

LAGOON 450

Jest następcą najpopularniejszego niegdyś katamaranu Lagoon 440. Sam też cieszy się olbrzymią popularnością i jest bardzo licznie dostępny w czarterach. Mieliśmy okazję często pływać na tym modelu, zarówno na Morzu Śródziemnym, jak i w tropikach. Jest to bardzo ergonomiczna jednostka, z charakterystyczną kanciastą sylwetką właściwą wszystkim katamaranom Lagoon.
Lagoon 450 w czarterach występuje głównie w wersji 4 kabiny 2-osobowe, 4 łazienki oraz 2 kabiny skipperskie. Wersje 3-kabinowe tzw. owner zdarzają się dosyć rzadko. Kabiny wielkością są niemal równorzędne, choć te rufowe są nieco większe. Na Lagoon 450 łazienki mają wydzieloną strefę prysznicową zamykanymi szklanymi drzwiami i są wygodne w użytkowaniu. Strefa kuchni i salonu jest bardzo wygodna i przestronna, z licznymi schowkami. Na zewnątrz katamaran ma olbrzymi kokpit ze stołem po jednej stronie. Stanowisko skippera znajduje się na tzw. fly bridge’u, czyli górnym pokładzie. Wielu naszych klientów (my też) ceni to rozwiązanie. Zapewnia dobrą widoczność do przodu, gorszą do tyłu. Z przodu są duże siatki i przedni kokpit, zwany przez nas żartobliwie „wanną”.  Można się tu rozsiąść na siedziskach i odstawić drinka na stolik. Dostępna w czarterach jest też mniej popularna wersja Lagoon 450 Sport bez górnego pokładu.

Lagoon 450 PLUSY: wygodne stanowisko skippera, przedni kokpit, ergonomiczna strefa dzienna, duże kabiny
Lagoon 450 MINUSY: starsza linia wzornicza wpływa na to, że zejście do wody jest dość strome i nie jest tak wygodne jak w nowych modelach np. Lagoon 42 czy Lagoon 50, wąskie przejście między salonem a kokpitem, słaba widoczność rufy ze stanowiska sternika

STRONAhttp://www.lagoon450.pl/
STRONA STOCZNI: https://www.cata-lagoon.com/en/450-f

BALI 4.5

Kilka lat temu stocznia Catana wypuściła na rynek nowatorskie katamarany – Bali. Jednym z nich jest Bali 4.5. Pływaliśmy na rocznym katamaranie Bali 4.5 w Tajlandii. Innowacyjność tego konkretnego modelu to między innymi brak siatek między pływakami, a zamiast nich olbrzymia część wypoczynkowa z materacami oraz wyjątkowej wielkości opuszczane okno w salonie, zapewniające lepszą wentylację. W czarterach Bali 4.5 występuje przede wszystkim w wersji 4 kabiny dwuosobowe, 4 łazienki  i 2 kabiny skipperskie. Wszystkie kabiny dwuosobowe mają podobną wielkość, ale wąskie wejścia. Łazienki mają wyodrębnioną strefę prysznicowa, ale jak na ten rozmiar jachtu są małe. Kabiny skipperskie są krótkie, więc wysoki skipper będzie miał problem, aby się tam zmieścić. Przestrzeń salonu i kuchni jest bardzo wygodna, a po opuszczeniu okna między kokpitem a kuchnią zwiększa się jeszcze bardziej. Bali 4.5 występuje w wersji z fly bridge i bez niego.

Bali 4.5 PLUSY
: wygodna przestrzeń dzienna, duży salon i kuchnia, przestronny kokpit z miejscami do relaksu, bardzo wygodne, szerokie zejście do wody
Bali 4.5 MINUSY: małe okna w kabinach utrudniają wentylację, w ciepłych miesiącach tylko klimatyzacja ratuje sytuację, brak siatki przy dużym zafalowaniu może powodować „walenie” fal od spodu

STRONA STOCZNIhttp://www.bali-catamarans.com/en/pages/bali-4-5/

KATAMARANY 40-41 stóp

Zobacz tutaj

KATAMARANY 42-43 STÓP

Zobacz tutaj

BALI 4.6

https://www.bali-catamarans.com/en/catamarans/bali-4-6/Katamaran Bali 4.6 wypełnił lukę w modelach stoczni. Wszystkie po kolei miały nowatorskie rozwiązanie w postaci połączonej kuchni, salonu i kokpitu w jedną przestrzeń poza Bali 4.5, który zachował klasyczny podział. Poza tym jest najmniejszym katamaranem, który może występować w wersji 5-kabinowej. W wersji 5-kabinowej na Bali 4.6 jedna kabina będzie mieć łóżko piętrowe i będzie współdzielić łazienkę z jedną z kabin dziobowych. W wersji 4-kabinowej wszystkie kabiny będą dwuosobowe w podwójnymi łóżkami, każda będzie miała swoją łazienkę i co najważniejsze, kabiny są niemal równe.
Bali 4.6 ma górny pokład (fly bridge), na którym jest wygodna kanapa i stół, ławeczka dla skippera oraz materace do opalania. Więcej o Bali 4.6 piszemy tutaj.

Bali 4.6 PLUSY: przestrzeń dzienna jako open space (kuchnia, salon, kokpit razem), bardzo wygodne, szerokie zejście do wody
Bali 4.6 MINUSY: małe okna w kabinach utrudniają wentylację, w ciepłych miesiącach tylko klimatyzacja ratuje sytuację

STRONA STOCZNI: https://www.bali-catamarans.com/en/catamarans/bali-4-6/

LEOPARD 45

Wszystkie Leopardy duże i małe mają wspólną cechę: przechodni salon. Tzn. z salonu można wyjść również do kokpitu przedniego, zwanego żartobliwie przez niektórych „balkonem”. Oglądaliśmy Leoparda 45 na targach w Cannes i potwierdzamy, że to rozwiązanie jest bardzo wygodne. Nie trzeba biegać dookoła salonu, aby przejść na przedni pokład. Leopard 45 dostępny jest w czarterach w wersji 4 kabiny dwuosobowe, 4 łazienki i najczęściej 1 kabiną skipperską. W drugiej skipperskiej znajduje się łazienka dla skippera. W części dziennej uwagę zwracają olbrzymie panoramiczne okna. Na katamaranie Leopard 45 stanowisko skippera jest usytuowane powyżej kokpitu z boku i osłonięte laminatowym dachem. Kokpit wyposażony jest w wygodne kanapy i duży stół. Salon z kuchnią jest bardzo duży i wspaniale doświetlony dzięki olbrzymim oknom. Od frontu znajduje się wspomniany przedni kokpit i siatki. Kabiny są podobnych rozmiarów, a wygodne łazienki mają wydzielony, ale nieosłonięty prysznic. Szerokie rufy są bardzo wygodne przy wchodzeniu do wody czy korzystaniu z pontonu.

Leopard 45 PLUSY: dziobowy i rufowy kokpit połączone z salonem – rozwiązanie niespotykane w innych modelach tej wielkości, dobrze zagospodarowana przestrzeń dzienna, liczne schowki
Leopard 45 MINUSY: niskie kabiny

STRONA STOCZNI
https://www.leopardcatamarans.com/catamarans/leopard-45

NAUTITECH 46 OPEN

Przejęcie stoczni przez Bavarię na szczęście nie odebrało katamaranom pazura, jedynie dodało ergonomi i przytulności. Katamarany Nautitech zazwyczaj były rasowe na zewnątrz, a bardzo surowe wewnątrz, a teraz cieszą oko. Katamaran Nautitech 46 Open również oglądaliśmy na targach w Cannes. „Open” w nazwie nie do końca odnosi się do „open space” jak na Bali 4.0, gdzie salon i kokpit są zintegrowane, a całość zamyka się drzwiami garażowymi. Na Nautitech 46 Open kokpit jest olbrzymi, to fakt, ale pomiędzy nim a kuchnią z salonem są podwójne rozsuwane drzwi. Dopiero po ich otwarciu tworzy się jeszcze większa część dzienna. Nautitech 46 Open dostępny jest w czarterach w wersji 4 kabiny dwuosobowe, 4 toalety, 2 prysznice i 2 kabiny skipperskie, w drugiej skipperskiej znajduje się łazienka dla skippera. Kabinę skipperską można połączyć z dziobową, otwierając dzielące je przejście. Super, gdy jedzie się z dziećmi. Kabiny są zbliżone komfortem. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że każda kabina ma własną toaletę, ale prysznic jest jeden, wspólny pomiędzy dwoma toaletami. Uważamy, że to jest fajne rozwiązanie, które nie zabiera przestrzeni. Własna toaleta jest pożądaną sprawą, a prysznic i tak zazwyczaj bierze się na rufie po kąpieli w morzu.
Pokład z przodu Nautitech 46 Open ma wgłębienia na siedziska, płynnie przechodzące w siatki. Charakterystyczne dla Nautitech są 2 koła sterowe. Nie wszyscy lubią to rozwiązanie, bo widoczność po przekątnej katamaranu jest mocno ograniczona.

Nautitech 46 Open PLUSY: rasowa sylwetka, olbrzymi kokpit, ergonomiczne wnętrze, szerokie zejście do wody
Nautitech 46 Open MINUSY: dwa koła sterowe (gdy nie ma osłony dla sternika)

STRONA STOCZNI
: https://www.nautitechcatamarans.com/en/46-open.html

NAUTITECH 46 FLY

Przejęcie stoczni przez Bavarię na szczęście nie odebrało katamaranom pazura, jedynie dodało ergonomi i przytulności. Katamarany Nautitech zazwyczaj były rasowe na zewnątrz, a bardzo surowe wewnątrz, a teraz cieszą oko. “Fly” w nazwie zobowiązuje i rzeczywiście Nautitech 46 Fly ma bardzo duży, wygodny górny pokład z miejscem dla skippera. Jest to o tyle zaleta, że większość katamaranów tej stoczni ma 2 koła sterowe, co nie jest zbyt komfortowe dla prowadzącego. Katamaran ma
również bardzo wygodnie urządzony kokpit. Nautitech 46 Fly dostępny jest w czarterach w wersji 4 kabiny dwuosobowe, 4 łazienki i 2 kabiny skipperskie. W niektórych wersjach może być tak, że każda kabina ma własną toaletę, ale prysznic jest jeden, wspólny pomiędzy dwoma toaletami. Uważamy, że to jest fajne rozwiązanie, które nie zabiera przestrzeni. Własna toaleta jest pożądaną sprawą, a prysznic i tak zazwyczaj bierze się na rufie po kąpieli w morzu. Pokład z przodu Nautitech 46 Fly ma wgłębienia na siedziska, płynnie przechodzące w siatki. Pływaliśmy na tym modelu, więc dzielimy się naszymi subiektywnymi uwagami.

Na PLUS: bardzo duże i wygodne kabiny skipperskie, gigantyczny fly – mega ilość miejsc do siedzenia, daszek daje cień na całość, 4 duże lodówki szufladowe, jedna mała lodówka na fly, duże łazienki z współdzielonym/przechodnim prysznicem

Na MINUS: trudne wejście/wyjście górą z kabin skipperskich, brakuje drabinki, małe górne sufitowe okienka w kabinach rufowych (słaba wentylacja), brak luster nad umywalkami (są nad WC!), knagi na dziobach zbyt daleko od dziobu więc problem z ułożeniem lin idących w stronę boi, WC – brak okienka w suficie (tylko jedno małe przy umywalce).

STRONA STOCZNI: https://www.nautitechcatamarans.com/en/46-fly.html

KATAMARANY 50-54 STOPY

Zobacz tutaj

CZEMU KATAMARAN?

Zobacz tutaj

LAGOON 46

Lagoon 46, to następca ulubionego, modelu naszych klientów katamaranu Lagoon 450. Przywrócono na nim mini moduł  kuchenny w kokpicie. Dodatkowo ma ruchome siedzisko, które wsunięte pod stół umożliwia szybsze wejście na flybridge’a. W praktyce pewnie będzie wysunięte i tak trzeba będzie biegać dookoła.

Lagoon 46 prezentuje się bardzo elegancko – i to zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Mnóstwo przestrzeni i sporo miejsca do bezpiecznego poruszania się po katamaranie to duży plus. Każdy, kto będzie potrzebował wygodnego kącika do relaksu, na pewno bez trudu go znajdzie. Kanapy w salonie, siatka, materace przed salonem i na górnym pokładzie wyglądają zachęcająco! Z doświadczenia wiemy, że leżakowanie na siatce i materacach na górnym pokładzie gwarantuje masę przyjemności i niezapomniane wrażenia.

Lagoon 46 PLUSY: duży kokpit i salon z kuchnią, wygodne kabiny, szerokie zejście do wody, fly bridge, naprawdę duża kanapa skippera (zmieści się cała załoga!)
Lagoon 46 MINUSY: ruchome siedzisko, które wsunięte pod stół umożliwia szybsze wejście na flybridge’a (podobno)

STRONA STOCZNI: https://www.cata-lagoon.com/en

SAONA 47

Stocznia Fontaine Pajot idealnie wypełniła lukę katamaranów czarterowych tej wielkości. Saona 47 jest naprawdę świetnym katamaranem. W wersji czarterowej ma 5 kabin dwuosobowych, 5 łazienek i 1 kabinę skipperskią. 4 kabiny są duże i wygodne, piąta kabina jest piętrowa, więc siłą rzeczy odbiega komfortem od pozostałych. Poza tym jedna z kabin jest dostępna z kokpitu. Na targach w Cannes obejrzeliśmy Saonę 47 dokładnie. Wszystkie kabiny mają własne łazienki (nawet ta piętrowa). Kokpit jest bardzo duży, wydawało nam się, że nawet większy niż na Lagoon 50, jest też stół z wygodnymi siedziskami wokół oraz wygodne siedzisko zamykające rufę. Na katamaranie Saona 47 stanowisko skippera jest powyżej kokpitu, dostępne zarówno z niego, jak i z pokładu z boku. Część górnego pokładu zajmuje sun deck. Z przodu są niewielkie siatki, ale za to jest duży pokład między siatkami a oknami salonu. W opcji są materace, które można tam zakotwiczyć, ale w czarterach samodzielnych raczej tej opcji nie będzie. Salon i kuchnia są bardzo przestronne i ergonomiczne, a kuchnia ma nawet swoją wyspę. Saona 47 jest jak na razie jedynym 5-kabinowym katamaranem tej wielkości.

Saona 47 PLUSY: duży kokpit i salon z kuchnią, wygodne kabiny, szerokie zejście do wody, sun deck
Saona 47 MINUSY: mała kabina piętrowa, bom jest nisko nad sun deckiem.

STRONA STOCZNIhttp://www.catamarans-fountaine-pajot.com/en/sailing-catamarans/catamara…

TANNA 47

Katamaran Tanna 47 jest nową wersją znanego nam i bardzo lubianego katamaranu Saona 47. Niewielki, ale zauważalny lifting ma swoją moc. Zupełnie jak po wyjściu z dobrego salonu medycyny estetycznej. „Nowością” katamaranu Tanna 47 jest jego flybridge, a właściwie jego zagospodarowanie. Obejmuje dwa razy większa kanapę niż na Saonie 47. Tanna 47, to nie jest nowy katamaran, ale Saona 47 po kuracji odmładzającej.

Tanna 47 PLUSY: flybridge, lepiej zagospodarowany
Tanna 47 MINUSY: mała kabina piętrowa, bom jest nisko nad sun deckiem.

STRONA STOCZNI: https://www.catamarans-fountaine-pajot.com/en/sailing-catamarans/catamaran-tanna-47/

LEOPARD 48

Na tym modelu pływaliśmy po wodach Belize. Duży, wygodny jacht o rasowym wyglądzie. W wersji czarterowej występuje z 4 kabinami dwuosobowymi, 4 łazienkami i zazwyczaj z 1 kabiną skipperską, gdyż w drugiej znajduje się łazienka dla skippera. Kabiny są przestronne, łazienki wygodne w korzystaniu, z oddzielną strefą prysznicową. Salon z kuchnią to naprawdę duża, dobrze doświetlona przestrzeń. Można z niej wyjść zarówno na pokład przedni z wygodnymi kanapami i rozkładanymi stolikami, jak i do kokpitu, który również jest bardzo duży i wygodny w korzystaniu. Na Leopardzie 48 stanowisko skippera umiejscowione jest powyżej kokpitu i dostępne z obu stron – kokpitu i pokładu bocznego. Zejście do wody jest szerokie i wygodne.

Leopard 48 PLUSY: wyjście z salonu również na pokład przedni, duży kokpit oraz salon z kuchnią, wygodne kabiny
Leopard 48 MINUSY: brak sun decka

STRONA STOCZNIhttp://www.robertsonandcaine.com/pages/leopard48.html

BALI 4.8

Bali 4.8 jest równie innowacyjny co Bali 4.0, Bali 4.1 czy Bali 5.4. Patrząc po wnętrzu i zewnętrzu, to moglibyśmy się tam wprowadzić. Podoba nam się w Bali 4.8 przestronność i udogodnienia komunikacyjne. Przestronność powstała przez połączenie kokpitu z salonem i kuchnią (tj. na Bali 4.0 i 4.1), a udogodnienia komunikacyjne to możliwości wyjścia z salonu do przedniego kokpitu, tak jak to mają na standardzie Leopardy i właśnie Bali 5.4. Nie trzeba wtedy biegać dookoła salony żeby przejść na przód. Umówmy się, na tej wielkości jachcie, kabiny nie będą przestronne, ale to, że jest ich 6 (i tyle samo łazienek) daje możliwość podróżowania w większym składzie. Zwłaszcza jeśli na pokładzie mamy dzieci. Wtedy 2 kabiny z piętrowymi łóżkami są dobrym rozwiązaniem. Z 6 łazienek tylko dwie dziobowe mają wyodrębnioną część prysznicową. Fly bridge jest bardzo przestronny. Jest miejsce na opalanie i miejsce dla skippera. Na rufie dwa pływaki połączone są mostkiem/ławeczką, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem na postojach przy kąpielach czy przy wchodzeniu do pontonu.

Więcej o jachcie: https://www.blue-sails.com/blog/bali-4-8-katamaran-z-6-kabinami/

Bali 4.8 PLUSY: wyjście z salonu również na pokład przedni, duża cześć dzienna, połączenie kokpitu z salonem i kuchnią
Bali 4.8 MINUSY: małe kabiny i łazienki  (jak pochodzą w czarterach będziemy wiedzieć więcej 😉 )

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać idealny katamaran na swoje własne wakacje pod żaglami,

to pobierz „5 kluczowych pytań…”, które Ci to zdecydowanie ułatwią.

↓↓↓

Copyright © 2024 Blue Sails