MADAGASKAR – CZWARTA WYSPA ŚWIATA
Prawie każdy kojarzy Madagaskar za sprawą filmu „Pingwiny z Madagaskaru”, ale czy wiecie co ta piękna wyspa ma do zaoferowania? Położony u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki oszałamia bogactwem flory i fauny, od którego może zakręcić się w głowie. Niech świadczy o tym choćby fakt, że aż 90% tutejszej przyrody nie występuje nigdzie indziej na świecie! Spotkamy tu lemury, rekiny wielorybie, manty i wiele innych stworzeń.
Na północy znajdują się góry wulkaniczne – Masyw Tsaratanana z wygasłym wulkanem. Na zachodzie z kolei wybrzeże obfituje w liczne zatoki. Czartery zaczynają się na w północno-zachodniej części Madagaskaru – na archipelagu Nosy Be, w skład którego wchodzi także Nosy Ambariovato, Nosy Sakatia oraz Nosy Tanikely. Przez tydzień żeglugi można dopłynąć do drugiego archipelagu – Radama, na południe od Nosy Be.
MADAGASKAR – CO WARTO ZOBACZYĆ?
Archipelag Nosy Be
- Nosy Tanikely – najmniejsza z wysp archipelagu Nosy Be. Ciekawostką jest fakt, że nazwa wyspy dosłownie odnosi się do jej wielkości. A raczej małości 🙂 Cały obszar stanowi morski i przybrzeżny obszar chroniony, na czele z rafą koralową i siedliskami lemurów oraz żółwi. Znajduje się tu latarnia morska z muzeum, a jedynym mieszkańcem wyspy jest… latarnik.
- Nosy Ambariovato – oficjalna nazwa odnosi się do skał otaczających wyspę. Mimo to częściej słyszy się nazwę Nosy Komba, która oznacza Wyspę Lemurów. Tutejszą atrakcją są oczywiście plaże i – a jakże – czarne lemury, uważane za święte. Zupełnie nas nie dziwi, że nazwa nawiązująca do zwierząt bardziej się przyjęła, bo Nosy Komba widziana z góry też przypomina zwierzę. Tyle że nie lemura, tylko… gigantycznego żółwia.
- Nosy Sakatia – wyspa orchidei, uważana za najbardziej autentyczną wyspę regionu. Chroni ją samo Ministerstwo Środowiska! Korzystając z usługi lokalnego przewodnika, można się wybrać na wycieczkę, żeby na własne oczy zobaczyć drzewka kawowe, orchidee, eukaliptusy, drzewa mango, a nawet drzewa podróżników o charakterystycznej koronie ułożonej w wachlarz z liści. Południe wyspy porasta dziewiczy las, w którym zamieszkuje najmniejszy kameleon świata. Żeby go zobaczyć, trzeba patrzeć pod nogi i mieć sokoli wzrok, bo mierzy zaledwie… 1 cm!
- Baie des Russes (Russian Bay 13°32.190S, 47°59.918E) – niezwykła zatoka na półwyspie Ampasindava, położona na południowym zachodzie od Nosy Be. Składa się z 3 mniejszych zatok o poszarpanej linii brzegowej. To spokojne miejsce, gdzie można zobaczyć dzikie świnie, lemury oraz najrzadszy na świecie gatunek drapieżnych ptaków na świecie, o nazwie rodem z Transformersów – Pygargue Madagascar.
- Nosy Iranja – Wyspa Żółwi. Znajduje się tu rezerwat hodowlany, w którym ludzie zajmują się zagrożonymi gatunkami. Żeby zejść z morza na ląd, trzeba wystąpić o pozwolenie, bo wyspa jest… prywatna. Szczęśliwcy, którzy je uzyskają, niech koniecznie zajrzą do Lodge Nosy Iranja i spróbują lokalnych malgaskich potraw. A po pysznym obiedzie (lub kolacji, jak kto woli :)), można się wybrać na spacer do latarni zaprojektowanej przez Gustava Eiffla (tak, tego Eiffla!). Zwiedzanie jej od wewnątrz jest jednak ryzykowne, bo latarnia od lat jest opuszczona.
Archipelag Radama
- Nosy Kalakajoro – najwyższa wyspa archipelagu (47 m n.p.m). Są tu idylliczne dziewicze plaże i krystalicznie czyste wody. Na głodnych niezapomnianych wrażeń czeka możliwość pływania z płaszczkami, gruperami oraz lampartami morskimi.
- Nosy Ovy – wyspa dla miłośników kawy. Jej smakosze będą zachwyceni, odwiedzając liczne plantacje i smakując tego napoju ze świeżo palonych ziaren.
- Nosy Antanimora (Antany Mora) – niemal bezludna wyspa, nie licząc sporadycznie mieszkających tu rybaków, od których można kupić świeżo złowione i przyrządzone ryby. Są tu bajeczne plaże i… najstarsza plantacja palm kokosowych.
- Nosy Berafia – największa wyspa archipelagu. W głębi lądu, w mieście Antananabe, kryją się królewskie grobowce Mahabo i w związku z tym na wyspie należy przestrzegać pewnych nakazów i zakazów związanych z kultem przodków. W różnych rejonach nakazy i zakazy mogą się od siebie róznić (w jednym miejscu na przykład nie można gwizdać, w drugim jeść wieprzowiny, a w trzecim łowić konkretnego gatunku ryb).
- Baramahamay – rzeka ukryta wśród wzgórz, lasów namorzynowych i maleńkich plaż. Warto wskoczyć na ponton, żeby do niej dopłynąć, czując po drodze, jakby z każdym chlupnięciem wody otwierało się drzwi do Tajemniczego Ogrodu.
- Marohariva – wioska z kameralną atmosferą, gdzie można zjeść świeżo przyrządzone ryby. Warto tu zostać na noc, żeby następnego dnia rano na własnej skórze poczuć, co znaczy życie w rytmie slow.
MADAGASKAR – POGODA
Na Madagaskarze występuje klimat równikowy, więc ciepło jest przez cały rok. Najmniej deszczowych dni jest od kwietnia do października włącznie, ale są to też najchłodniejsze miesiące. Najcieplejsze są z kolei bardziej deszczowe. Według armatora najlepszym czasem na żeglowanie jest okres od stycznia do marca, ale mamy wrażenie, że lepiej byłoby postawić na wyjazd w terminie maj-październik, kiedy są znacznie mniejsze opady.
Rano od października do lipca wieje wschodni wiatr „Varatraz”, a popołudniami zachodni wiatr „Talo”. Od sierpnia do września wschodni wiatr „Varatraz” wieje przez cały dzień, z z największym nasileniem po południu, kiedy jego siła może wzrosnąć nawet do 45 węzłów.
Jeśli więc chcemy żeglować na Madagaskarze w miesiącach z najmniejszą ilością opadów, ale w przyjemnych temperaturach i przy spokojnych wiatrach, to podróż zaplanujmy w okolicach maja.
Warto pamiętać, że na Madagaskarze występują pływy nawet do 4.5 m.
Garść statystyk pogodowych o Nosy Be.
MADAGASKAR – CZARTER JACHTU
Jachty dostępne do czarteru to 2 katamarany, 1 jacht jednokadłubowy oraz duży luksusowy 4-kabinowy katamaran ze stałą załogą i pełnym wyżywieniem.
MADAGASKAR – JAK DOLECIEĆ?
Na Madagaskar dolecieć można regularnymi liniami z 2 przesiadkami lub lotami czarterowymi dużych biur podróży.
Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
plik, który Ci ten wybór ułatwi.
↓↓↓