Chorwacja jest najpopularniejszym kierunkiem czarteru jachtów…
…wybieranym przez Polaków. Jeździmy tam niemal jak na działkę. Co roku można czarterować jacht w Chorwacji i co roku żeglować inną trasą. Nawet po latach nie sposób się znudzić! Morze w Chorwacji to olbrzymi akwen do pływania i do tego bardzo różnorodny. Każdy znajdzie tutaj swój ulubiony zakątek, miasto czy wyspę.
Wybrzeże można podzielić na kilka odcinków i każdy robić oddzielnie lub łączyć. W zależności od tego ile mamy czasu. Zaczynając od północy mamy:
- PÓŁNOC CHORWACJI: Pula, Punat, Cres, Mali Losinj
- ŚRODKOWA CHORWACJA cz.1: Zadar, Sunosan, Biograd
- ŚRODKOWA CHORWACJA cz.2: Murter, Sibenik, Skradin, Primosten, Rogoznica
- ŚRODKOWA CHORWACJA cz.3: Kastela, Split, Trogir
- POŁUDNIOWA CHORWACJA: Slano, Dubrownik
CZARTER JACHTU W CHORWACJI – CO WARTO ZOBACZYĆ
Nie sposób wymienić wszystkich miejsc „must to see”, ale można wyróżnić kilka najważniejszych. Zobacz je, a później pływaj poza utartymi szlakami. Ominiesz tłumy, zobaczysz inną, mniej znaną Chorwację.
Chorwację można podzielić na 4 główne regiony ze względu na zgrupowanie portów, z których dostępne są czartery jachtów.
Północ Chorwacji: PULA, PUNAT, CRES, MALI LOSINJ
Zaczynając czarter jachtu na północy możesz zaplanować rejs do Wenecji lub na południe wokół wyspy Cres/Losinj.
- Pula
jedno z najstarszych miast w Chorwacji, położona jest na południu półwyspu Istria. Oprócz starówki warto zobaczyć amfiteatr, który powstał jeszcze w czasach rzymskich. To dobra baza wypadowa jeżeli w planach masz rejs do Wenecji. Jeżeli zostajesz w Chorwacji, to stąd najlepiej udać się na największą w zasięgu wyspę Cres/Losinj i wyspy znajdujące się po jej zachodniej stronie: Unije, Vele Srakane i Susak. - Punat
Niewielkie miasteczko na południu wyspy Krk i jednocześnie port jachtowy chroniony od wiatru z każdego możliwego kierunku. Stąd możesz skoczyć na wyspę Rab i zachodnie wybrzeże wyspy Cres/Losinj oraz wysepki Vele Orjule i Ilovik. - Cres
Bardzo długa wyspa ciągnąca się z północy na południe i bardzo rozczłonkowana. Kiedyś jedna, a od kiedy Rzymianie przekopali kanał w jej najwęższym miejscu, to południowa część uznawana jest za osobną wyspę Losinj. Kanałek przechodzi przez osadę Osor, która jest bardzo klimatyczna i warto spędzić w niej kilka chwil przed otwarciem lub po przepłynięciu kanału. - Mali Losinj
Śliczne miasteczko i jednocześnie marina na południu Losinj. Usytuowane w głębokiej zatoce dostępnej od zachodniej strony. Od wschodu też można do niej wpłynąć, ale przez kanałek otwierany o konkretnych porach. Kanał jest bardzo, bardzo wąski, więc ruch jest wahadłowy. Wchodząca do kanałku fala wystawia dodatkowo na próbę układ nerwowy prowadzącego jacht.
Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciami…
Środkowa Chorwacja cz.1: ZADAR, SUKOSAN, BIOGRAD
Startując z tych portów zasięgu masz mnóstwo mniejszych i większych wysp. Możesz pływać między wyspami a lądem stałym w razie bardzo wietrznej pogody, lub gdy aura sprzyja, to również od strony morza, gdzie widoki stromych klifów na wyspach zapierają dech.
- Zadar, Sukosan i Biograd to porty, z których zaczyna się czartery w tej części wybrzeża. O ile Zadar i Biograd, to miasta, które warto zobaczyć, o tyle Sukosan to po prostu Marina Dalmacija, poza która raczej nic nie ma. Jest to przy okazji największa marina w Chorwacji.
- Park Narodowy Kornati
Archipelag 149 wysp i wysepek z czego 89 należy do Parku Narodowego. Krajobraz jest nieziemski albowiem wyspy pokrywa skąpa roślinność i brak jest stałych osad ludzkich (w obrębie Parku). Wiele kameralnych zatoczek z bojami lub pomostami lokalnych restauracji. Najłatwiej tu dopłynąć czarterując jacht z marin w Sukosanie, Biogradzie, Murterze i Sibeniku. - Wyspa Dugi Otok i zat. Telascica
Na południowo wschodnim krańcu wyspy znajduje się słone jezioro, które można obejść spacerkiem dookoła. Sama wyspa ma łagodny brzeg od strony lądu, a od strony morza wypiętrza się wspaniałymi klifami, z których rozciągają sie zapierające dech w piersiach widoki.
Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciami…
Środkowa Chorwacja cz.2: MURTER, SIBENIK, SKRADIN, PRIMOSTEN, ROGOZNICA
Porty tej części wybrzeża w zależności od prognozy umożliwiają zaplanowanie trasy na północ w stronę Kornat, jak i na południe na większe wyspy.
- Murter
To wyspa, która leży tuż przy lądzie i jest z nim połączona na stałe, więc dostęp do trzech marin Betina, Jezera i Hramina jest całkiem łatwy. - Sibenik i Skradin, to dwie mariny leżące nad tą samą rzeką Krk. Skradin położony jest w górze rzeki w bardzo malowniczym miasteczku skąd startują wycieczki na wodospady rzeki Krk (warto się wybrać!). Wpływanie i wypływanie ze Skradinu jest niezapomnianym doznaniem. Sibenik z kolei leży przy ujściu rzeki, w zatoce, a Marina Mandalina jest usytuowana z boku.
- Primosten
miasteczko położone na cypelku z górującym nad wszystkim kościołem (St. Georges) i przyległym starym cmentarzem. Można stanąć na kotwicy z widokiem na wzgórze. Marina Kremik jest położona 3km od miasteczka. W chronionej zatoce z pomostami naprzeciw zbocza z uprawą winorośli. Primosten jest mały, z pokręconymi uliczkami, mnóstwem restauracji z tarasami. - Rogoznica
to miejscowość wypoczynkowa, a Marina Frapa, położona w zatoce między półwyspem a wyspą, jest chyba najdroższa w Chorwacji, ale i najbardziej spektakularnie wyposażona.
Dalszy ciąg tekstu pod blokami i zdjęciami…
12 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O CHORWACJI
ILE KOSZTUJE CZARTER KATAMARANU?
Środkowa Chorwacja cz.3: KASTELA, SPLIT, TROGIR
- Trogir, Split, Kastela
Dwa historyczne miasta o niezwykłej atmosferze i architekturze. Trogir ma starówkę na wysepce, a zabudowa starej części Splitu, to w dużej mierze dawne mury pałacu Dioklecjana (musiał być przeogromny!). Pałac nie Dioklecjan 🙂 Marina ACI w starym Trogirze, to bardzo sympatyczne miejsce na rozpoczęcie czarteru, jest też druga marina Seget Donij naprzeciwko ACI. Marina w Splicie (też ACI) jest malutka i bardzo zatłoczona, a o stanięciu tam samochodem można pomarzyć. Kastela, to marina usytuowana w Zatoce Kasztelańskiej (Kastelanski Zaljev). Wzdłuż wybrzeża ciągnie się pas miejscowości wypoczynkowych, z których większość ma w nazwie Kastel 😉 Raczej techniczny port niż miejsce, którw warte jest większej uwagi. - Hvar, Stari Grad
Hvar to wyspa i jednocześnie piękne, warte zwiedzenia miasteczko. Jest tu gwarno i tłoczno, ale warto zajrzeć. W samym mieście nie ma mariny, jest na wyspie Paklinski Otoci w miejscowości Palmižana skąd kursują wodne taxi. Stari Grad położony jest w bardzo głębokiej zatoce na północy wysy Hvar. Bardzo przyjemny, malowniczy porcik i miasteczko. - Brać
duża wyspa na przeciwko Splitu ze znaną wszem i wobec atrakcją w postaci piaszczystej plaży wychodzącej w morze. Nazywa się ta plaża Złoty Róg (Zlatni Rat). Na wyspie jest też całkiem przyjemna miejscówka Milna. - Korcula
Nazywana jest Czarną Korculą ze względu na kolor pni porastających wyspę (w 60%) sosnowych drzew. Miasteczko Korcula jest malowniczo położone na północno zachodnim wybrzeżu wyspy z widokiem na półwysep Peljesac, który ze względu na klimat jest najlepszym miejscem na uprawę winorośli w Chorwacji. - Vis i Bisevo – Błękitna Grota
Wyspa Vis i miasteczko o tej samej nazwie warte jest odwiedzenia. Jest niezwykle urokliwe. Można się też udać na długi spacer wzdłuż brzegu. Błękitna Grota na wyspie Bisevo, to miejsce warte zobaczenia ze względu na niezwykłą grę światła w grocie. Trzeba jednak zdążyć do godziny 11:00.
Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciami…
Południowa Chorwacja: SLANO, DUBROWNIK
- Slano
najświeższa marina w Chorwacji. Powstała by odciążyć nieco starą marinę w Dubrowniku. Marina Slano położona jest w głębi zatoki i jest dobrze chroniona od wiatru. Jest to dobra baza wypadowa na Archipelag Elaficki (Jakljan, Sipan), na dalszy Mljet oraz do Dubrownika. - Dubrownik
Miejsce piękne, magiczne i …tłoczne. Spacer po murach starego miasta jest bardzo dobrym pomysłem. Można spojrzeć na stare miasto z perspektywy innej niż ulica. Marina Komolac zlokalizowana jest na północ od miasta na końcu bardzo długiej zatoki. Drogą, jakieś 7km od starówki.
Do Chorwacji można wracać co roku, i co roku odkrywać nowe zakątki, coraz mniej turystyczne, pochowane w cichych zatokach i na rzadziej odwiedzanych wyspach.
Dalszy ciąg tekstu pod zdjęciami…
W Chorwacji dobrze będą się czuli zarówno początkujący żeglarze, dla których czarter jachtu w Chorwacji jest pierwszym wypadem na morze, jak i wytrawne wilki morskie. Jest to miejsce na rodzinne, spokojne żeglowanie, jak i na pełne emocji regaty. Dla lubiących ciszę i spokój, czekają zatoki i małe, kameralne porty. Dla lubiących gwar, imprezy o zabawy do rana czekają znane kurorty i duże miasta.
Czarterując jacht w Chorwacji na każdym kroku natkniemy się na cytaty z historii i prostą, ale pyszną kuchnię. Odnajdą się tu zwłaszcza wielbiciele mięsnych potraw, albowiem rodzajów i sposobów przygotowania mięsa jest tu bez liku.
Dla osób wolących kuchnię wege najlepszym okresem na żeglowanie po Chorwacji jest lato i jesień. Dojrzewające w słońcu warzywa i owoce zachwycają smakiem.
Nawigacja w Chorwacji jest prosta, wszelkie przeszkody są doskonale oznaczone i opisane, a jachty czarterowe są świetnie wyposażone w pomoce nawigacyjne. Trzeba tylko dobrze czytać mapę i locję.
CZARTER JACHTU W CHORWACJI – KIEDY JECHAĆ?
Sezon żeglarski trwa od kwietnia do października. Najsympatyczniejsza pogoda do żeglowania jest w czerwcu i wrześniu, wcześniej i później jest dość kapryśna. W szczycie sezonu wiatr jest raczej bardzo słaby. Można też wynająć jacht (koniecznie z ogrzewaniem!) na sylwestrowe pływanie. Są armatorzy, którzy wynajmują jachty cały rok choć w ograniczonym zakresie.
CHORWACJA – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Chorwacja ma najliczniejszą i najbardziej różnorodną flotę czarterową na morzu Śródziemnym. Od małych jachtów żaglowych i otwarto pokładowych jachtów motorowych, po wielkie katamarany i jachty ze stałymi załogami. Czarter jachtu w Chorwacji jest więc kwestią określenia wyłącznie własnych preferencji co do terminu żeglugi, ilości osób i jachtu.
W Chorwacji, jako jedynym kraju, oprócz odpowiedniego patentu żeglarskiego potrzebne jest jeszcze świadectwo SRC (świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu). Uprawnia posiadacza do obsługi urządzeń radiowych na statkach morskich.
Do Chorwacji najłatwiej dostać się samochodem. Jej bliskość i autostrady ułatwiają decyzję o czarterze jachtu last minute. Połączenia lotnicze pojawiają się i znikają, więc trzeba śledzić na bieżąco ofertę linii lotniczych. Lotniska są w Rijece, Zadarze, Splicie i Dubrowniku, więc każda część wybrzeża staje się dostępna.
Pierwszy kontakt z Blue-Sails i od samego początku do końca – nie ma się do czego przyczepić 🙂 Merytoryczna rozmowa, szybki wybór jachtu, bezproblemowe załatwienie formalności, przypomnienie kiedy trzeba, wsparcie na miejscu – dla mnie idealnie.
Co możecie robić lepiej? Załatwcie więcej urlopu i będzie jeszcze lepiej
Jacek Holewa katamaran Bali 4.0
Pierwszy raz na katamaranie i pierwszy raz super wakacje z dala od tłumów i hotelowego zgiełku . Jesteśmy bardzo zadowoleni ze trafiliśmy na Blue Sails i przeogromnie wdzięczni naszemu kapitanowi Panu Mariuszowi za pełen profesjonalizm i małe szkolenie z abc żeglowania . Wracamy za ro
Dawid Poćwiardowski
Jeżeli zastanawiasz gdzie się wybrać na wakacje na katamaranie,
albo masz pomysł, ale nie wiesz czy to dobry wybór, to pobierz
nasz plik, który Ci ten wybór ułatwi.
↓↓↓